14 01 04 05 06 07 03 15 10 09 12 13 11 08

 

 

 UnitedStates

ایالات متحده

Dominica

دامینیکا

Malta

مالتا

 Singapore

سنگاپور

Australia

استرالیا

United Kingdom 

انگلستان

 CANADA

کانادا

NewZealand

نیوزیلند

Switzerland

سوئیس

PERU

پرو

Panama پاناما

Austria

اتریش

St-Kitts سینت کیتس

 Antigua--Barbuda

 انتیگا باربودا

Argentina آرژانتین

 

 

نیوزیلند

پرچم نیوزیلند

گرفتن اقامت از نیوزیلند برای دارندگان کذرنامه ایرانی اخیرا دشوار شده ولی غیرممکن نیست.  چنانچه مصمم به رفتن به اینکشور هستید با ما تماس بگیرید.

نیوزیلند يا زلاند نو کشوری در جنوب غربی اقیانوس آرام است، اين كشور از دو جزيره بزرگ و تعداد زيادی جزيره كوچک تشكيل شده و مناطق خودمختار نيو، جزایر کوک، توکلائو و راس را هم در بر می‌گيرد.

نیوزیلند فاصله زیادی با دیگر خشكی‌های كره زمین دارد، به طوریکه استرالیا نزديكترین همسایه اين سرزمین در دو هزار كیلومتری آن قرار دارد، دريای ميان این دو كشور به دریای تاسمان معروف است. نزدیكترین همسايگان اين كشور از شمال جزاير تونگا، فیجی، نیوکالدونیا هستند.

بیشتر جمعیت نیوزيلند را مهاجران اروپايی (به‌ویژه بریتانیايی و ایرلندی) تشكيل می دهند. مهمترين اقليت هم رنگين پوستان مائوری هستند كه از هزار سال پیش ساكن اين سرزمین شده اند، اقلیتهای كوچكتر ساکن نیوزیلند آسیایی‌ها و پولينزی ها هستند كه بیشتر در شهرهای بزرگ سكونت دارند.

رئیس حكومت زلاندنو ملکه الیزابت دوم است، فرماندار كل كه با پیشنهاد پارلمان زلاندنو انتخاب می‌شود، مسئولیت امضای قوانين را برعهده دارد، هرچند قدرت او و ملكه كاملا تشریفاتی است و پارلمان كه در انتخابات عمومی برگزيده می‌شود تنها مرجع قانون‌گذاری در كشور است و نخست‌وزير را كه در رأس قوه مجریه قرار می‌گيرد انتخاب می‌كند. انگليسی زبان اصلی نود و پنج درصد مردم اين كشور و نخستين زبان رسمی زلاندنو است. زبان مائوری ديگر زبان رسمی اين كشور است.

مردم

جمعیت نیوزیلند ۴٫۱ میلیون نفر است. حدود ۷۸٪ آنان خود را اروپايی معرفی می‌كنند. اروپائیان زلاند نو به «Pākehā» معروف هستند.این کشور از لحاظ نژادی به دو بخش عمده و بزرگ تقسیم شده است. بیشتر اروپائی‌ها تبار بریتانیایی يا ایرلندی دارند و مهاجرانی كه از آلمان، ایتالیا، یوگسلاوی، هلند، اتریش و سوئیس آمده اند هم جمعيت قابل توجهی دارند. در سرشماری سال ۲۰۰۶ مائوری‌ها ۱۵ درصد، آسیایی‌ها 9.2% و پولینزی‌های غير مائوری ۶/۹٪ جمعيت را تشكیل می‌دادند. (هر شخص در سرشماری میتواند خود را از دو گروه قومیتی معرفی کند)

انگلیسی و مائوری زبان‌های اصلی اين كشور است.

نیوزیلند یک كشور عمدتا شهرنشین است. ۷۲٪ مردم در ۱۶ منطقه شهری اين كشور زندگی می‌كنند و نيمی از آن‌ها در چهار شهر اصلی اوکلند، ولینگتون، همیلتون و چرایست‌چرچ به‌سر‌ می‌برند.

نود‌و‌نه درصد بزرگسالان نيوزيلندی باسواد هستند. البته ۲۲٪ آن‌ها از تحصیلات رسمی برخوردار نیستند. بیش از ۱۴٪ مردم نیز مدرک دانشگاهی دارند.

دولت نیوزیلند سیاست بسیار بازی نسبت به مهاجران دارند. در سند استقلال نیوزیلند حاکمان این کشور تعهد کرده‌اند که هر سال معادل یک درصد جمعیت این کشور مهاجر بپذیرند. در حال حاضر بيست‌و‌سه درصد جمعيت كشور در خارج از این سرزمین به‌دنیا آمده‌اند كه يكی از بالاترین رقم‌ها در دنياست. بیست‌و‌نه درصد آن‌ها بریتانیایی يا ایرلندی هستند. مهاجران آسیای شرقی به‌ویژه چینی‌ها در سال‌های اخير افزايش زيادی يافته‌اند.

تاریخ

قرارداد وایتانگی در فوريه ۱۸۴۰ نیوزیلند را بخشی از شاهنشاهی بریتانيا كرد.

نخستین ساکنان نیوزیلند اقوام پولینزی ساكن جزایر اق‍انوس آرام بودند که در حدود قرن هشتم تا سیزدهم میلادی به این سرزمین رسیدند. پولینزی‌های نیوزیلند ملت و تمدن متمایزی را به نام مائوری تشكيل دادند و برخی از آنها با سفر به جزایر چاتهام تمدنی را در آن جزاير بنيان نهادند.

در ۱۶۴۹ آبل جانسون تاسمان دریانورد هلندی اولین اروپایی بود که در سواحل نیوزیلند فرود آمد. كشته‌شدن چند تن از ملوانان كشتی جانسون توسط مائوری‌ها موجب شد كه اروپايی ها علاقه‌ای به ارتباط دوباره با اين جزیره نداشته باشند.

یکصد و بیست سال پس از سفر ناخدا جانسون، در سال ۱۷۶۹ جیمز کوک ناخدای بریتانیایی در حین سفرهای دریایی خود در اقیانوس آرام به نیوزیلند رفت و نقشه دقیقی از این جزیره کشید. ارتباط اروپایی‌ها و مائوری‌ها پس از سفر جیمز کوک ادامه‌يافت، بسیاری از كشتی های ماهیگیری و تجاری اروپايی و امريكايی به اين سرزمين رفته و در ازای فروش كالاهای خود به‌ویژه مصنوعات فلزی و اسلحه جات مایحتاج ضروری خود مانند آب آشامیدنی، پوست، آثار هنری، مواد غذايی و حتی گاهی سکس را از آن‌ها دریافت می‌كردند.

مهاجرت به نیوزیلند از قرن نوزدهم آغاز شد. اولین مهاجران عمدتاً گروه‌های مذهبی از جمله انگلیکن ها، کاتولیک ها، پرسبی‌ترین ها، متدیست ها و باپتیست ها بودند که از انگلستان و اسکاتلند می‌آمدند. در سال ۱۸۴۰ قرارداد وایتانگی میان دولت بریتانیا و مائوری‌ها این کشور را را تحت‌الحمایه بریتانیا و بخشی از این امپراتوری ساخت. در ۱۸۵۶ اولین دولت خودمختار در این کشور پاگرفت و در ۱۸۷۶ دولت مرکزی سراسر خاک جزیره را تحت تسلط خود درآورد.

نیوزیلند در سال ۱۹۰۷ استقلال خود را از بریتانیای کبیر کسب کرد. نیوزیلند پس از آن عضو اتحادیه کشورهای همسود یا مشترک المنافع شد و سمت تشریفاتی ریاست حكومت را نیز همچنان در اختیار پادشاه بریتانیا گذاشت. جانشین پادشاه در زلاندنو فرماندار كل است كه به توصیه نخست‌وزیر انتخاب می‌شود. امروزه نیوزیلند نه فقط با بریتانیا بلکه با استرالیا، آمریکا و ژاپن نیز روابط نزدیک و مناسبات اقتصادی گسترده‌ای دارد.

دین

مسیحیت مهم‌ترین دین نیوزیلند است، ۵۶٪ مردم اين كشور مسیحی هستند.  سی‌و‌پنج درصد مردم خود را بدون اعتقاد به مذهب معرفی كرده‌اند. بودیسم، هندوئیسم، اسلام و مذاهب دیگر هم ‌پنج درصد جمعیت نیوزیلند را تشكيل می‌دهند.

حكومت

نیوزیلند يک حكومت مشروطه سلطنتی و دارای يک دمکراسی پارلمانی است. بالاترین مقام در اين شاهنشاهی ملکه الیزابت دوم است كه در قانون عناوین شاهنشاهی ۱۹۷۴ ملكه نیوزیلند و رئيس كشور لقب گرفته‌است. فرماندار كل كه با توصیه نخست‌وزیر زلاندنو منصوب می‌شود، نماينده ملكه و شخص اول كشور است. آناند ساتیاناند در حال حاضر اين سمت را برعهده دارد.

اين كشور همانند بريتانیا قانون اساسی مدون ندارد، اما قانون مشروطه سال ۱۹۸۶ مقررات پايه اين حكومت را بیان كرده‌است. نخست وزیر رئیس دولت است و توسط پارلمان انتخاب می‌شود، نخست وزیر فعلی اين كشور هلن کلارک از حزب كار نیوزیلند است.

سیاست

در انتخابات سراسری كه هر سه سال يک‌بار برگزار می‌شود، صد‌و‌بیست نماینده پارلمان اين كشور انتخاب می‌شوند. پس از انتخابات سال ۲۰۰۵ حزب كار در ائتلاف با حزب ترقی خواه به رهبری جيم اندرتون قدرت را به‌دست گرفت. جان کی دبیر كل حزب ملی رهبر اپوزیسیون است دو حزب «آينده متحد» و «ابتدا نیوزیلند» هم از مخالفان دولت هستند كه «ائتلاف تدارک و اعتماد» را تشكيل داده‌اند. حزب سبز ديگر حزب مهم اين كشور هم متعهد شده است كه به نفع ائتلاف راست گرای تدارک و اعتماد رأی ندهد. حزب مائوری و حزب قانون هم در اپوزیسیون مخالف دولت قرار دارند.

از مارس ۲۰۰۵ تا اوت ۲۰۰۶ نیوزیلند تنها كشور دنيا شد كه ریاست هر سه قوه آن برعهده بانوان بود؛

جالب اینكه در آن هنگام مدیر عامل تله‌كام نيوزيلند بزرگترین شركت تجاری كشور هم خانم ترزا گاتونگ بود.

نیوزیلند به‌طور تاریخی از پیشگامان جنبش رفع تبعیض جنسیتی بوده است. این کشور در سال ۱۸۹۳ اولین کشور جهان بود که حق رأی زنان در انتخابات را به رسمیت شناخت. البته تا سال ۱۹۱۹ زنان این کشور حق عضویت در پارلمان نیوزیلند را نداشتند.

اقتصاد

برج آسمان در اوكلند بزرگترین شهر و مركز اقتصادی نیوزیلند

نیوزیلند اقتصاد پیشرفته و پررونقی دارد. تولید ناخالص داخلی اين كشور در سال ۲۰۰۷ به ۱۲۸/۱ میلیارد دلار و تولید سرانه آن به ۳۰۲۳۴ دلار رسید كه در ردیف بیست و هشتم دنیا و نزدیک به كشورهای اروپای جنوبی قرار می‌گيرد (اسپانیا بیش از ۳۳ هزار دلار و آمریکا بیش از ۴۶ هزار دلار است).

از سال ۲۰۰۰ تاكنون سطح درآمد ميانه خانواده‌های نیوزیلندی افزایش چشمگیری داشته است. باوجود اين‌كه سطح درآمدهای مردم این كشور پائینتر از بسیاری از كشورهای جهان اول قرار دارد، اما تحقیقات بین‌المللی نشان داده كه مردم اين كشور دارای سطح بالای رضایت از زندگی هستند:

  • شاخص     توسعه     انسانی     صندوق توسعه     اقتصادی-اجتماعی     ملل متحد در     سال ۲۰۰۶: نوزدهم     
  • كيفیت     زندگی مجله     اكونومیست     در سال ۲۰۰۶: پانزدهم
  • بررسی     رضایت از     زندگی     انستیتو     لگاتوم در     سال ۲۰۰۷: اول     
  • سطح     كامروايی     عمومی     انستیتو     لگاتوم در     سال ۲۰۰۷: پنجم
  • بررسی     كيفیت زندگی     مؤسسه مرسر     در سال ۲۰۰۷: اوكلند      پنجمین و ولینگتون      دوازدهمین شهر     مناسب برای     زندگی در     دنيا هستند.
  • ضریب     جینی ("توزیع     عادلانه     درآمد"): ۳۶/۲      (پنجاه و     چهارم)
  • شاخص     صلح جهانی:      ۱/۳۵ (چهارم)
  • آزادی     مطبوعات (از     خبرنگاران     بدون مرز): پانزدهم
  • شاخص     فساد     اقتصادی: یكی     از سه كشوری     كه كمترین     فساد     اقتصادی را دارند.